Umelé nástrahy

Umelé napodobeniny nástrah prekonávajú u slovenských rybárov v posledných rokoch veľký boom. V zahraničí, predovšetkým v Anglicku sa takzvané "fake" nástrahy používajú už pomerne dlhú dobu a ich popularita je tam vysoká. U nás si "umeliny" ešte len získavajú obľubu a dôveru rybárov, ale aj tu sa ich popularita dvíha. Iste to má svoje dôvody ...


 • Prečo používať umelé nástrahy?

 • umelé nástrahy
 • Prvou výhodou, ktorú skrývajú umelé nástrahy, je ich nezničiteľnosť, nerozbitnosť. Drobné ryby môžu nástrahu atakovať, ako chcú, ale nemajú najmenšiu šancu z nej čokoľvek "ulúpnuť". Po čase ich to prestane baviť a stratí o umelú nástrahu záujem. Výhodou je táto vlastnosť napríklad aj na rybárskych závodoch, kde sa nemusíme po zábere zdržovať nastražováním novej nástrahy a ihneď po vytiahnutí ryby môžeme znova nahadzovať. Nástraha vydrží na háčiku alebo vlasovom prívese neobmedzene dlhú dobu. Nikdy sa nepokazí. Strach nemusíme mať ani z toho, že by sa časom rozpíchala od boilie ihly alebo háčika.
 • Farba umelých nástrah je v širokej škále. Od prírodných kukurično žltých až po šialene ružové či zelené.

  Toľko asi k zoznamu výhod, ktoré umelé nástrahy skrývajú oproti klasickým "prírodným" nástrahám. Aby som bol objektívny, musím spomenúť aj jednu nevýhodu, ktorú v umelých nástrahách vidím - "umeliny" nie sú schopné vo vode nijako "pracovať". Nerozpadajú sa, neuvoľňujú žiadne čiastočky. Rybu sú schopné zaujať len vôňou, prípadne farbou a vzplývavosťou. Táto vlastnosť sa dá ale v určitých prípadoch brať aj ako výhoda, napríklad v prípade, kedy nám drobné rozpadávajúce pelety atakujú nežiadúce ryby. Stačí nastražiť peletu a môžeme čakať na cieľovú rybu.
 • Použitie

 • Možnosti použitia týchto nástrah sú prakticky neobmedzené. Dajú sa kombinovať s klasickými nástrahami, napr s boilie, pelety, klasickou kukuricou, živými červami apod Veľa rybárov sa ich bojí nastražiť samostatne. Táto obava ich ale úplne zbytočná! Jedno malé zrnko, umelá plávajúca kukurica nadopovaná v sladidle Talin, k tomu menší háčik, PVA pančuchy s method mixom a máme úplne vražednú zbraň na menšie a stredné kapre, pleskáče, liene apod. Veľká, vysušená gulička boilie (ideálne priemer 24mm a viac) v kombinácii s jedným plávajúcim zrnkom kukurice dipované v nejakej esencii mi dopomohla k rade skutočne pekných kaprov. Úspešnosť tejto kombinácie si vysvetľujem tým, že drobné ryby nie sú schopné vysušenú guličku rozbiť, na umelú kukurici už nemajú vôbec šancu a tak tam nástraha leží, kým si ju nevšimne veľká ryba. Tú nám pomôže rýchlejšie upútať práve zrnko voňavej, vizuálne atraktívnej kukuričky, ktorá je ako čerešnička na torte k poriadnej nástrahe. Navyše ich boilie vďaka kukurici ľahko nadnáša a pôsobí tak prirodzenejšie.

Rybárske potreby Sänger ponúkajú široký sortiment produktov určených pre začiatočníkov aj pokročilých rybárov.


 • Boilies CARPTEC 7,40 €

 
 • Umelé nástrahy woblery 5,20 €

 
 • Pelety 1,46 €

 
 • PVA pančucha 15,92 €