10 tipov ako začať rybárčiť alebo rybárčenie pre začiatočníkov

Vypnite počítač, poriadne sa oblečte a obujte si čižmy. Je čas na odlišný druh zábavy - rybárčenie. Že neviete ako na to? Máme pre vás 10 jednoduchých rád, ako začať s rybárčením.


 • Krok 1: Rybárske vybavenie je samozrejme veľmi dôležité. Nepotrebujete toho ale moc. Rybárske potreby sú dostupné a s trochou prieskumu nájdete aj variantu, ktorá príliš nezaťaží vašu peňaženku. Základom je dobrá rybárska udica, skúste grafitový alebo prút zo sklenených vlákien prípadne teleskopický prút, a rybársky vlasec, pre začiatok stačí jedna univerzálna cievka silónového vlasca šírky do 1mm s nosnosťou okolo 5 kg. Kvalitné navijáky na prúty sú napríklad rybárske navijaky Shinamo s prednou alebo zadnou brzdou, ktoré sú veľmi vhodné pre začínajúcich rybárov a hodia sa pre všetky rybolovné techniky.
 • Plastový plavák a závažia, tzv. olovko je tiež dôležitá a nenákladná časť výbavy, stačí mať dva až tri a samozrejme háčiky. Háčikov je veľa typov a veľkostí, na trhu sú aj dvojháčiky a trojháčiky. Vám ale do začiatku stačí kvalitný klasický háčik veľkosti 2 pre menšie ryby a veľkosť 3/0 pre väčšie. Na vytiahnutí háčika sa používajú špeciálne kliešte PEAN, alebo šetrnejšie Vyťahovače háčikov. Odporúčame si tiež zaobstarať podberák a organizér alebo krabičku s oddelenými priehradkami, kde si rybárske potreby prehľadne uložíte. Nezabudnite tiež na meter a fotoaparát pre dokumentáciu.
lov rýb
 
 • Krok 2: Návnada. Môžete kúpiť červy, dážďovky, cvrčky, alebo malé rybky v obchode špecializujúceho sa na rybárske potreby. Pre lepšiu zábavu si môžete návnadu sami nachytať, ak nemáte záhradku, kde ich môžete vyhrabať z hliny, pozrite sa pod polená a zotleté lístie pri vode, alebo kamene na plytčine. Malé rybky, ktoré chytíte, môžete použiť ako návnadu pre väčšie dravce napr šťuku alebo zubáča. Morské ryby milujú krevety, pstruha chytíte na kukuricu a kúsok syra. Môžete si tiež urobiť jednoduché cesto a pripraviť si z neho vlastné návnadu, prípadne si kúpiť zmes na tzv boilies, ktoré ryby milujú. Návnadu uschovávajte v malom plastovom vedierku. Ostatné návnady tiež fungujú, skúste umelé návnady, krmítkové zmesi, ktorých je naozaj široká ponuka.
 • Krok 3: Vytiahnite udicu z obalu, zložte a na silon navlečte plavák, upevnite závažia a nadviažte háčik. Vyberte správnu veľkosť háčika, podľa toho, akú máte návnadu a akú rybu chytáte. Muškárenie je náročnejšie, závažie sa nepoužíva a návnada musí imitovať lietajúci hmyz nad hladinou. Nezabudnite na pevný uzol, zlý uzol vás môže pripraviť o dobrý úlovok.

  Krok 4: Vyberte správnu návnadu a napichnite na háčik. Pripevnite ukazovákom silon, odistite navijak, a poriadnym rozmachom z poza hlavy mávnite dopredu. Nezabudnite skontrolovať priestor za vami, mohli by ste niekomu ublížiť.
lov rýb na plavák
 
 • Krok 5: Zvoľte správne miesto. Ak ste na dovolenke blízko pobrežia, môžete chytiť rôzne druhy morských rýb v okolí móla a skalnatých výbežkoch blízko brehu. Vo vnútrozemí je najlepšie loviť v okolí rybníku alebo jazier. Bežne sa tam dá chytiť sumec, šťuka, kapor, ostriež alebo amur. V slovenských riekach sa darí pstruhom a kaprom.

  Krok 6: Ak používate plavák, udržujte rybársky prút horizontálne k vode a držte ho v pokoji. Nespúšťajte plavák z očí, ak poskakuje alebo sa hýbe, nejaká ryba asi zrovna ochutnáva vašu návnadu.
 • Krok 7: K rybárčeniu je potrebné veľkej trpezlivosti. Pripravte sa na dlhé čakanie a nebuďte sklamaní, ak na prvýkrát nič nechytíte. Snažte sa byť v kľude a potichu nech nevyplašíte potenciálny úlovok. Zvážte stojany na udice, obaly na udice, ktoré sú pre mnohých rybárov neoceniteľným pomocníkom.

  Krok 8: Akonáhle sa plavák pohybuje alebo sa potopil, zasekne háčik trhnutím prútu nahor. Pomocou navijáku si rybu pritiahnite k sebe a podberákom ju vyberte z vody.
 • Krok 9: S rybou nakladajte veľmi opatrne. Väčšina rýb nemá ostré zuby, ale niektoré môžu mať na tele ostne alebo ostré výbežky. Chyťte rybu jemne, ale pevne za hlavu a vytiahnite háčik. Použite špeciálne klieštiky na vyťahovanie háčiku tzv Pean alebo vyťahovače háčikov.

  Krok 10: Zmerajte si a vyfoťte Váš úlovok. Ak je rybka príliš malá alebo ak rybárčite pre zábavu, vypustite ju späť do vody, aby mohla odplávať, vyrásť, rozmnožovať sa a byť chytená niekedy inokedy.

  Dôležité upozornenie: Nezabudnite si zistiť viac o mieste, na ktoré sa chystáte rybárčiť a na povolenku alebo rybársky lístok, inak sa vystavujete nebezpečenstvu pokuty, ak vás chytí rybárska stráž.

Rybárske potreby Sänger ponúkajú všestranné rybárske vybavenie:


 • rybárske udice na lov kaprov
 
 • rybársky vlasec na lov kaprov extra odolný
 
 • Rybársky naviják Shimano s perfektným výkonom