Rybárčenie ako hobby


 

Rekreačný rybolov alebo hovorovo rybárčenie je rybolov vykonávaný ako záľuba či oddychová činnosť. Podobný je športový rybolov (športové rybárstvo), čo je rybolov vykonávaný ako šport. Rybolov je založený na prirodzenej potrebe rýb prijímať potravu. Cieľom je prinútiť rybu, aby prehltla nástrahu, v ktorej je ukrytý háčik.


  • Rybolov na sumcov a morský rybolov - Rovnako ako pri love sumcov, tak aj pri love veľkých tresiek, či divokých Marlin je vyžadované vybavenie tej najvyššej kvality. Na rad tak samozrejme prichádzajú prúty z karbónových vlákien s titánovou omotávkou, či celokovové navijaky a multiplikátory. Ako pri love sumcov, tak pri morskom rybolove je potrebné počítať, že tieto ryby disponujú obrovskou silou, a teda sa nesmie nič podceniť. 
 
  • Sumca najlepšie ulovíte na pekného úhora, lieňa, pleskáča.....ktoré sumec z obľubou konzumuje (loví sa na plavákovú montáž, na montáž zo dna, prívlač alebo z lodi na vábničku) a pre morský rybolov je typické buď niekoľko náväzcov - napríklad pre lov sleďov a alebo napríklad veľké twistery a woblery pre prívlač z lode. Na mori tiež často prichádza na rad tzv "hlbinná" prívlač, kedy sa z lode na dne vláči nástraha (pilker, wobler, blyskáč atď.) a pomocou sonaru ( echolotu ) sa reguluje jej ponor, aby neuviazla na dne.