Lov rýb detí a mládeže

Veľká väčšina športových rybárov začala loviť ryby už v detstve. Všetko prvýkrát je vraj v živote najkrajšie a v rybárstve to platí dvojnásobne. Nikdy nezabudneme na našu prvú dochádzku k vode, prvý záber, prvú rybu, trepotajúcu sa na udici. Tieto momentky sa nám navždy vryli do pamäti a sú akýmsi hnacím motorom našej často celoživotnej vášne. Je dokázané, že čím skôr si dieťa "pričuchne" k rybárčeniu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že zostane športovým rybárom po celý život. Preto je dôležité, aby malo možnosť preniknúť do tajov rybárskeho sveta čo možno najskôr, a aj pre budúcnosť rybárskych zväzov a združení je nevyhnutné, aby im dorastali stále nové generácie aktívnych členov. Ako teda dosiahnuť to, aby napríklad práve vaše dieťa mohlo začať loviť ryby?

  • Lov na prút dospelého rybára

  • detský rybolov
  • V prvom rade je potrebné získať rybársky lístok, na základe ktorého sa môžete stať členmi Slovenského rybárskeho zväzu a zakúpiť si povolenku k lovu na zväzových vodách. U detí však existujú ešte ďalšie zaujímavé alternatívy. Okrem možnosti začať pokúšať svoje rybárske šťastie na niektoré z mimozväzových - tzv komerčných - vôd existuje pre najmladších adeptov rybárčenia zaujímavá alternatíva započať svoje prvé lovecké krôčiky po boku svojho otecka, dedka či iného dospelého rybára. Ten totiž v rámci svojho rybárskeho oprávnenia môže vykonávať praktickú výučbu rybolovu, a to tak, že dieťaťu umožní obsluhovať jeden zo svojich prútov.
  • rybárčenie detí a mládeže
  • Športový rybolov ponúka deťom a mládeži veľmi zmysluplnú alternatívu trávenia mimoškolského času. V dnešnej dobe plnej brutality a života v často falošné virtuálnej realite prináša rybárčenie akýsi návrat ku koreňom - vášne sú tu ozajstné, príbehy plnokrvné, a siahnuť si na rybu znamená vždy spoznať kus skutočnej prírody. Moderný športový rybolov tiež kladie dôraz na celkový vzťah k prírode a krajine a úcte k rybe čoby ušľachtilému tvorovi, ktorý si zaslúži náš rešpekt a slušné zaobchádzanie. To všetko sú dôvody, prečo rybolov neslúži deťom len na zabíjanie voľného času, ale naopak prináša trvalejšie hodnoty a prispieva k celkovému rozvoju ich ľudskej osobnosti.