Jarné tipy na lov kaprov


Tohtoročná zima nás všetkých naozaj potrápila tým, že nechcela skončiť, ale našťastie už je za nami a oneskorené jar je v plnom prúde. Jarné chytanie kaprov, metódy a nástrahy, ktoré sa používajú a kde kapre v tomto období hľadať.

 
lov kapra

  • Výber miest

  • Vybrať správne miesto je pri chytaní rýb veľmi dôležité vždy, ale na jar je to obzvlášť dôležité. Našťastie je hľadanie vhodného miesta na jar omnoho ľahšia. Nielen, že je voda ešte relatívne čistá a ryby možno pozorovať okom, ale ryby sa tiež spravidla sťahujú do plytších miest, kde sa voda rýchlejšie prehrieva. Nájdu tam väčšie množstvo prirodzenej potravy a samotným rybám robí vyššia teplota po zime tiež dobre. Rovnako ako kedykoľvek počas roka, aj na jar preferujú ryby miesta blízko vážok a rastlín, kde je dostatok potravy a ryby sa tam cítia bezpečne.
  • Počas zimy sa voda vyčistí a skoro na jar je na väčšine vôd takmer priezračná. Ako sa počasie otepľuje, voda sa postupne podkaluje. Hlavnou príčinou je rozvoj planktónu vo vodnom prostredí a druhou príčinou je podkalení vplyvom rýb, ktoré víria sedimenty dna pri hľadaní potravy. Toho možno využiť, keď hľadáte miesta, kde sa ryby kŕmia. Tie sú totiž nápadne kalnejšie a často sú vidieť aj víre alebo bublinky spôsobené rybami, ktoré práve obracajú dno.
  • Keď sa kapre niekde kŕmia, vyskakujú občas nad hladinu. Špekulácií a názorov o tom, prečo tomu tak je, je nespočetné množstvo, ale nikto ešte nepreukázal, ako sa veci naozaj majú. Keď budete vodu sledovať, predovšetkým vo chvíli, keď sa vám nedarí nič uloviť, skúste nahodiť do miest, kde sa vyhodí nad hladinu nejaké kapre. Občas sa vďaka tomu podarí nájsť naozaj úžasné miesta, ktoré inak nevyzerajú na ideálne loviská.
  • Jarné nástrahy

  • Najpoužívanejšie nástrahy, ktoré sú medzi kaprármi nepochybne boilie. Ťažko presne povedať, podľa čoho si kapre hľadajú potravu a aký vplyv na to má teplota vody. Nezostane nám preto asi nič iné, ako dať na odporúčania výrobcov, ktorí snáď majú svoje nástrahy odskúšané v rôznych podmienkach a môžu povedať, ktorý z ich produktov sa hodí do studenej vody.